Válečná reportérka Lenka Klicperová: Pocit, že za dvě minuty zemřete, vás hodně změní

Žena v zenu - Lenka Klicperová

Válečná reportérka, fotografka, bývalá šéfredaktorka časopisu Lidé a země a současná šéfredaktorka časopisu Prima ZOOM, která procestovala řadu zemí zmítaných válečnými konflikty. To je Lenka Klicperová, sympatická křehká blondýnka, do které byste vůbec neřekli, že se často vydává do míst, odkud ostatní lidé raději utíkají. Jak psychicky zvládá svou náročnou práci, jak ji vnímají muži v zemích Třetího světa nebo jak vnímá kritiku? Nejen o tom se rozpo

Jak sama říká, ve válečných zónách Lenka přepíná do jiné superrychlosti. Adrenalin války ji a její současnou parťačku, novinářku Markétu Kutilovou, baví. Projely spolu válečné zóny v Africe, Afghánistánu, Iráku, Sýrii a nedávno i v Náhorním Karabachu. Lenka získala za své fotografie řadu ocenění, včetně ceny UNHCR 2020 nebo Czech Press Photo.

  • Jak jako válečná reportérka svou práci psychicky zvládáte?

Zejména poprvé v Kongu to bylo hodně těžké. Nedokázala jsem přijmout, že se tam nyní v 21. století dějí taková zvěrstva. Pak mi ale došlo, že když nad tím budu plakat, těm lidem nepomůžu. Že je jen potřeba se soustředit na svou práci, kterou jsem tam přijela dělat a která mi dává smysl. Tyhle náročné zkušenosti mi ještě víc ukazují, jak báječný a pohodlný život vlastně žiji.

Nicméně dřív jsem byla ochotná víc riskovat, teď už to tak není. Jakmile totiž zažijete pocit, že za dvě minuty zemřete, něco se ve vás zlomí. A já to zažila. Od té doby už se musím do některých věcí víc přemlouvat.

  • Co se tehdy stalo?

Bylo to při bitvě o přehradu Tiširín, na přední frontové linii Syrských demokratických sil (Kurdové), kde islamisti měli převahu co se týče zbraní i lidí. V jednu chvíli jsem na Kurdech kolem sebe viděla, že už taky nevěří, že situaci zvládneme, a došlo mi, že prostě umřeme. Jel na nás navíc tank a deset mužů kolem mě mělo jen kalašnikovy. Situace se v poslední vteřině vyřešila díky vzdušné podpoře a tank se dal na ústup.

  • Jak se vám jako ženě jedná s místními autoritami i samotnými bojovníky? Přece jen se pohybujete v zemích třetího světa…

Řekla bych, že třeba v severovýchodní Sýrii jsou na tom s emancipací mnohem lépe než u nás. Kurdové jsou proslulí tím, že zhruba 40 % jejich armády tvoří ženy. Tam se tedy nade mnou nikdo nepozastavoval. Pak jsou samozřejmě země, kde je třeba s tím předem počítat, například Afghánistán nebo arabské části Iráku. Na některá jednání je vyloženě lepší instruovat nějakého známého muže a nechodit tam sama, protože fakt, že jsem žena, je může hodně dráždit.

  • Natáčíte filmy o právech žen v zemích třetího světa, například Obřezané o rituální ženské obřízce u kmene Samburů nebo Nezlomené o útocích kyselinou v Indii. Jak potom vnímáte otázku rovných příležitostí v Evropě?

Myslím, že i když jsme dál než třeba některé africké kmeny, princip v podstatě zůstává stejný. Považuji se za feministku, protože chci mít možnost dělat svobodně, co si vyberu, přestože nejsem žádná zavilá bojovnice. Když jsem třeba jela do konfliktu v Iráku v roce 2014, řešilo se doma, že coby žena tam jezdit nemám. To jsem fakt nečekala a dodnes to nechápu. Také nechápu, jak se tu extenzivně, hlavně na Facebooku, řeší selfíčka z fronty. Takový blázen abych jezdila na frontu mezi kulky, abych si udělala selfie s vojáky, opravdu nejsem. Nenapadlo by mě, že to může být problém.

  • Jak zvládáte kritiku? Reagujete třeba na komentáře na sociálních sítích?

Musím říct, že dřív jsem měla potřebu své jednání vysvětlovat a kritika mě hodně deptala. Přijde mi ale, že poslední dobou už se učím, že to tak být nemusí. To mi ostatně ukázala Aňa Geislerová, kterou v tomhle obdivuji. Na sociální sítě mám teď celkově čím dál menší chuť chodit. Diskuse, které se tam vedou, mi přijdou zbytečné a únavné. Teď je pro mě nejdůležitější moje práce samotná než to, abych komukoli cokoli vysvětlovala.

Připraveno ve spolupráci s projektem Žena v zenu, který představuje české ženy z různých sfér, jejich příběhy o překážkách, odmítání nebo nepřejícnosti. A především to, jak se s takovými jevy, které mají často u žen dost specifickou formu, vyrovnávají.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 3. 2024

Berani, pokud se vám v poslední době nedostává lásky, po které toužíte, možná je to proto, že jste si o ni neřekli. Pokud jste s někým zapleteni a cítíte se nenaplněni, zvažte možnost upřímného rozhovoru o svých potřebách a o tom, co od vztahu chcete, abyste byli šťastní. Pokud nyní nejste ve vztahu a chcete být, musíte se důrazněji věnovat poznávání toho, koho chcete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.