Astročlánky

Aktualizováno 16. srpna 2022 11:18

Anna Kopečková

Děti podle znamení zvěrokruhu: Jak vychovávat malého Berana nebo Kozoroha?

Jako rodiče se můžete při výchově svých dětí řídit různými příručkami, ale je třeba mít na paměti, že to, co funguje u jednoho dítěte, nemusí vůbec fungovat u druhého. Každé dítě je zkrátka osobnost. Nicméně trochu napovědět a pomoci vám s výchovou potomka může znamení, v němž se vaše dítě narodilo.

Beran

Jestli rodiče malých Beranů něco potřebují, pak je to obrovská dávka trpělivosti. Zrozenci v tomto znamení (malí, ale i ti velcí) jsou totiž plní energie, bývají celkem nezávislí, také tvrdohlaví, sebevědomí a rádi vyhledávají nejrůznější dobrodružství. Jsou to hravé a zábavné děti, kterým musíte hned od začátku nastavit mantinely, protože lehké napomenutí často nepomůže. Nechte jim ale i určitou dávku svobody, aby si mohly některé věci řešit samy bez vaší pomoci. Berani jsou rození vůdci a nejlépe se učí tím, že se budou řídit vaším dobrým příkladem.

Býk

Možná máte pocit, že je váš malý Býk líný, ale to je omyl. Býci potřebují jen čas a prostor, aby mohli ukázat, co v nich je. Pokud chcete jako rodič uspět, zacházejte se svým potomkem láskyplně, dejte mu pocit stability a vytvořte mu harmonogram, kterého se může držet (vymyslete pro něj třeba nějakou pravidelnou domácí práci). A pamatujte také na to, že Býci milují malé (a samozřejmě i velké) odměny za dobře vykonanou práci.

Blíženci

Typickou vlastností Blíženců je zvídavost a velká upovídanost, takže jestli se vás vaše dítě neustále ptá: A proč? a potřebuje o všem diskutovat, máte doma typického zrozence v tomto znamení. Nechte ho vyjádřit své pocity slovy, gesty, zpěvem nebo třeba obrázkem. Blíženci bývají optimisté, dobrodružné povahy milující svobodu. Jejich problémem ale bývá nerozhodnost. Vy můžete svému malému Blíženci pomoci tím, že s ním budete rozhodování nacvičovat. Dejte mu vždy několik jednoduchých možností, nechte ho, ať sám rozhodne, a naučte ho, že to není katastrofa, když zvolí špatnou možnost. A hlavně s ním o všem mluvte, otevřeně a často.

Rak

Malí Raci jsou velmi orientovaní na rodinu. Potřebují cítit blízkost jednoho nebo obou rodičů, což jim dává pocit sounáležitosti a bezpečí. Tyto děti bývají také velmi citlivé. Nezapomeňte je zapojovat (samozřejmě úměrně jejich věku) do různých rodinných aktivit – zeptejte se jich třeba, kam by chtěly jet v létě na rodinnou dovolenou nebo koho by chtěly pozvat na návštěvu. Děti narozené ve znamení Raka bývají občas také nejisté. Budujte ve vašem dítěti zdravou sebedůvěru. Ubezpečte ho, že ho máte a budete mít rádi za všech okolností. Naučte ho, že nezáleží na tom, kolik peněz člověk má nebo jak vypadá, ale jaký je uvnitř.

Lev

Lvi mají velké srdce a pro ty, které milují, jsou ochotni udělat cokoli. Je o nich ale také známo, že potřebují pozornost svého okolí, potřebují zářit. A takové jsou i malé děti narozené v tomto znamení. Udělají všechno pro to, aby upoutaly vaši pozornost. A v tomto směru je potřeba jim nastavit patřičné mantinely. Učte odmalička svého malého Lva, že není vždy středobodem vesmíru a že je potřeba dodržovat určitá pravidla. Že když třeba telefonujete, nemůže vám neustále skákat do řeči a tahat vás za ruku, protože právě teď něco strašně moc potřebuje. Neokřikujte ho, ale trpělivě mu vysvětlete, proč se to nedělá.

Panna

Panny bývají loajální, laskavé a pracovité. Děti narozené v tomto znamení se potřebují cítit potřebné a užitečné. A vy byste jim to měli jako rodiče umožnit. Dovolte jim pomáhat v kuchyni, při úklidu, na zahradě... Vaše dítě vám potřebuje dokázat, že i když je malé, tohle všechno zvládne. Panny jsou také velcí perfekcionisté a záleží jim na každém detailu. Až si tedy vaše dítě bude už půl hodiny rovnat před zrcadlem čepici, aby dokonale seděla, buďte trpěliví.

Váhy

Ve znamení Vah se rodí inteligentní a diplomatické děti, kterým nechybí soucit. Potřebují se cítit jako plnohodnotný člen rodinného týmu, kterého ostatní poslouchají. Nemají rády rozhodování, obzvlášť když cítí, že na ně někdo tlačí. Snažte se se svým dítětem co nejvíc otevřeně komunikovat. A naučte ho, že i když neučiní žádné rozhodnutí, musí za to někdy nést následky.

Štír

Štír jako vodní znamení svět kolem sebe spíše tiše pozoruje a navenek na něm nic nepoznáte, i když to v něm právě vře. Potřebuje čas být jen sám se sebou, aby mohl vstřebat vše, co zažil. Nedivte se proto, když se vaše dítě zavře do svého pokoje a vy o něm celé odpoledne ani nebudete vědět. A nečekejte, že vám pak nadšeně bude vyprávět, co tam dělalo. Když se ho nezeptáte, samo vám to neřekne, stejně jako nejspíš nebude nikdy mluvit o tom, jak se právě cítí. Štíři jsou zkrátka tajnůstkáři a někdy mají sklony i ke lhaní. Netrestejte je za to, spíš hledejte důvod, proč vám vaše dítě lže.

Střelec

Střelci jsou jedno z nejvíce energických a přizpůsobivých znamení zvěrokruhu. Malí Střelci s jejich dobrodružnou a zvědavou povahou velmi rádi prozkoumávají a objevují. Potřebují k tomu ale vaši podporu a ostražitost, aby se jim při jejich cestách za poznáním nic nestalo. Občas bývají i netrpěliví. Snažte se proto najít něco, co je trochu zklidní, a učte je trpělivosti, nejlépe formou různých her (například kdo vydrží nejdéle sedět na židli a ani se nepohnout).

Kozoroh

Kozorozi bývají pracovití a velmi zodpovědní a měli by využít své ambice už v raném věku. Umožněte proto svému malému Kozorohovi zapojit se do domácích prací, sportovních aktivit nebo různých projektů ve škole, na kterých se chce podílet. A povzbuzujte ho. Někteří Kozorozi se občas chovají blahosklonně, jako kdyby byli lepší než ostatní. Je to ale jen příznak nejistoty. Pokud je to i případ vašeho dítěte, snažte se zjistit, z čeho jeho nejistota pramení.

Vodnář

Zvědaví, originální a chytří, toužící být odlišní a jedineční, takoví jsou zrozenci v tomto znamení. Jsou to dobromyslné děti, které se rády učí objevováním. Podporujte jejich představivost a inteligenci. Malí Vodnáři bývají i náladoví nebo plaší a introvertní. Pomozte svému dítěti rozvíjet jeho sebevědomí, povzbuzujte ho, aby se s vámi podělilo o své myšlenky a pocity, ale příliš na ně netlačte, aby se ještě víc neuzavřelo do sebe.

Ryby

Malé Ryby potřebují čas a klid na přemýšlení, fantazírování a snění o budoucnosti. Někdy se ale mohou cítit ztracené v každodenním chaosu jako malá ryba uprostřed velkého oceánu. Pak potřebují, abyste jim jako rodiče nastavili určité hranice, dali harmonogram, podle kterého mohou bezpečně plout životem. Bývají také hodně citlivé a ochotné přizpůsobit se pocitům druhých, takže se snadno mohou stát obětí manipulace. Pomozte jim tím, že s nimi budete hrát různé role. Tím je naučíte řešit různé situace, aniž byste jim říkali, jak to mají dělat.

Autor: Jana Poláčková


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.