Zdraví a nemoci

20. listopadu 2021 05:22

Anna Kopečková

Nepodceňujte výběr zubní pasty. Nekvalitní může zničit sklovinu nebo způsobit alergii

Zubní pasta není pouze prostředkem ke zpříjemnění čištění zubů a osvěžení dechu. Společně se zubním kartáčkem a správnou technikou čištění je ochranou proti zubnímu kazu nebo pečuje o dásně. Druhů zubních past je však mnoho. Jak tedy vybrat tu správnou? Vodítkem k výběru té správné by mělo pro vás být její složení. Které složky jsou v zubní pastě důležité a kterým se raději vyhnout?

Stejně, jako bychom měli zaměřit svou pozornost na složení potravin, které konzumujeme, je důležité hlídat si složení zubní pasty. Pasta obsahující nebezpečné složky ohrožuje nejen ústní dutinu, ale celkové zdraví člověka. Při čištění zubů je totiž vysoká pravděpodobnost, že značnou část do sebe tělo skrze dutinu vstřebá.

Kvalitní a z hlediska zdraví bezpečná pasta obsahuje přírodní a bezpečné složky a procedury. Nenajdete v ní agresivní abraziva, nebezpečná syntetická sladidla, pěnivou látku SLS, syntetická antiseptika ani žádná pojidla, konzervanty či chemické příchutě. Chcete-li odlišit kvalitní zubní pastu od nekvalitní, měli byste číst složení jednotlivých past.

Do zubní pasty nepatří agresivní abraziva

V kvalitní zubní pastě nenajdete agresivní abraziva neboli brusné látky jako oxid hlinitý, hydroxid hlinitý nebo uhličitan vápenatý, které ničí zubní sklovinu a zvyšují citlivost zubů. „Výrobci, jejichž zubní pasty tyto látky obsahují, sice tvrdí, že abraziva čistí zubní sklovinu a pomáhají odstraňovat zubní plak, ale pokud jsou nevhodné velikosti nebo zastoupena v pastě ve velkém množství, mohou narušovat zubní sklovinu,“ varuje Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa.

Pokud si tedy chcete uchránit zubní sklovinu, dejte spíše přednost pastě obsahující přírodní abrazivní látky, jako jsou jíly, mořská sůl, kokosový olej či černé uhlí, které jsou zárukou bezpečného odstranění zubního plaku bez toho, aniž by zvyšovaly citlivost zubů nebo narušovaly sliznici dutiny ústní.

Pozor na syntetická antiseptika

Syntetická antiseptika jako chlorhexidin a triklosan jsou dnes stále běžná v řadě zubních past, i když mohou působit toxicky, narušovat imunitní systém, způsobovat alergie a další reakce. „Chlorhexidin je používán krátkodobě po extrakcích zubů nebo při vážných zánětech dásní. Pokud je součástí zubní pasty, může způsobit například tvorbu šedého odstínu zubní skloviny a narušuje dlouhodobě přirozenou mikroflóru v ústech,“ varuje MDDr. Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka značky SPLAT.

Zaměřte se na sladidla

Další složkou, na kterou je dobré se v zubní pastě zaměřit, jsou syntetická sladidla. Nejčastěji můžete narazit na sacharin, mnohdy ve spojení s aspartamem, který může narušovat střevní mikrobiom. V kvalitních pastách jsou namísto těchto složek obsaženy složky jako xylitol, manitol, extrakt ze stévie a sukralóza.

Zbystřete i v případě, že pasta obsahuje pojidla, konzervanty nebo chemické příchutě. Mezi nezávadné vonné a chuťové složky patří esenciální oleje. Nejčastěji se jedná o esenciální olej z máty peprné, rozmarýnu, mateřídoušky a další.

Opravdu musí zubní pasta pěnit?

Málokdo ví, že zubní pasta nemusí bohatě pěnit. Pokud tomu tak je, nejspíš obsahuje nežádoucí SLS – Sodium lauryl sulfát. „Pěnivá složka SLS je obsažená nejen ve většině produktů pro ústní hygienu, ale i šamponech, mýdlech a dalších. Pokud je SLS součástí zubní pasty, způsobuje vysušování ústní dutiny, kvůli čemuž jsou ústa zbytečně zatěžována a může docházet ke tvorbě aftů nebo popraskaných koutků,“ varuje Zuzana Heiník Bělová. V kvalitní pastě nejsou syntetická pěnidla vůbec, nebo se místo SLS používají jemnější pěnivé látky (například Sodium lauryl sarcosinát), které tolik nepění, zato vyčistí zuby šetrně bez zbytečného vysušování sliznice.

Musí být v zubní pastě i fluorid?

Názor na fluorid obsažený v zubních pastách se liší. „Je prokázáno, že fluorid je nejefektivnější prostředek v prevenci proti zubnímu kazu. Dokáže totiž posílit zubní sklovinu vůči sníženému pH v ústech,“ tvrdí MDDr. Jana Karbusická. Na druhou stranu někteří odborníci tvrdí, že fluorid sodný je toxická látka, která může narušit nervovou, oběhovou či trávicí soustavu. K tomu však zubní lékařka dodává, že aby se tak stalo, musel by člověk pozřít opravdu velké množství pasty s obsahem fluoridu. „Mimo to potřeba využívat výrobky s obsahem fluoridu je pro každého jiná. Pokud řádně čistíme zuby i mezizubní prostory a používáme zubní pasty s obsahem hydroxyapatitu vápníku, fluorid není nutný. Vždy vycházíme ze základního předpokladu, že čistý zub se nekazí,“ uzavírá lékařka.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 4. 2024

Je jistě jasné, že svým činům věříte, Berani. Necítíte žádný strach ani pochybnosti, když postupujete ke svým cílům a plujete po klidném moři pod jasnou oblohou. Tato nová atmosféra je pravděpodobně výsledkem vašeho obnoveného odhodlání. Za své úspěchy se rozhodně odměňte, ale s pořádnou oslavou byste měli ještě pár dní počkat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.