reklama

Všechno vás bolí a nehubnete? Možná vám chybí zinek

Všechno vás bolí a nehubnete? Možná vám chybí zinek Foto:
Všechno vás bolí a nehubnete? Možná vám chybí zinek
Foto: istock.com

O tom, že naše tělo potřebuje zinek, určitě víte, ale tušíte, proč přesně? Pravděpodobně ne. Přitom je to pro lidský organismus jeden z nejdůležitějších stopových prvků. V těle je ho málo, o to rychleji se ale projeví jeho nedostatek. Jak to poznáte?

Nemůžete se rozkoukat ve tmě

Když vejdete do potemnělého pokoje, chvíli trvá, než si vaše oči na tmu zvyknou. To je normální. Takzvaná adaptace na tmu se ale při nedostatku zinku výrazně protahuje. Zinek je totiž stěžejní pro produkci vitaminu A, který je zase důležitý pro oči.

Špatně se soustředíte

Podle lékařů je to zvláštní, protože nikdo nikdy nepřišel na důvod, proč by se měl nedostatek zinku projevovat zhoršenou koncentrací, ale souvislost tu zcela zřejmě je. V jedné studii se ukázalo, že zinek má vliv na to, jak dlouho dokážete sedět a věnovat něčemu svou pozornost. Ihned po doplnění prvku se soustředění zlepšilo.

Nesedí vám oblečení

Zinek má zásadní podíl na správném fungování metabolismu. Pomáhá štěpit proteiny, sacharidy i tuky. Když vám chybí, máte méně energie, jste línější a hůř se vám hubne. Nicméně to neznamená, že byste se měli ládovat vitaminovými tabletkami. Nakonec byste mohli mít zinku moc, což také ničemu neprospívá. Raději jezte víc jídla bohatého na tento prvek, jako jsou oříšky, semínka a luštěniny.

Zlobí vás žaludek

Zinek je důležitý pro činnost bílkovin a pomáhá skoro stovce různých enzymů s mnoha procesy, mimo jiné i trávením. Tělo bez něj v podstatě nedokáže správně natrávit jídlo a vstřebat všechny živiny. Problém je v tom, jak se nedostatek zinku přesně projevuje. Symptomy, jako jsou nevolnost, zvracení či průjem, se lehce spletou například s nesnášenlivostí lepku. Nejdřív ze všeho tak zkuste přidat do svého jídelníčku potraviny bohaté na zinek, třeba korýše nebo jogurt.

Bolí vás celé tělo

Pokud vás bolí svaly i několik dní po návštěvě posilovny nebo se dlouho nemůžete zbavit modřin, měli byste zpozornět. Nedostatek zinku se totiž projeví i pomalejším hojením ran. Neexistuje přesná doba, za kterou by měly svaly přestat bolet, protože každé tělo je jiné, nicméně pokud to trvá opravdu nezvykle dlouho, zkuste se nadopovat zinkem.

Opouští vás chuť a čich

I tento symptom se začne projevovat plíživě a hodně nenápadně. Abyste si ho všimli, musíte se na své chutě vědomě zaměřit. Mnoho receptorů chuti je přitom v nosní dutině, takže jsou tyto dva smysly vzájemně propojené. Pokud si tedy říkáte, že už vám jídlo nechutná jako dřív a musíte čím dál víc kořenit, může to být i nedostatkem zinku.

Jste neustále nemocní

Neignorujte rýmu, která vás ne a ne opustit. Když vám totiž chybí zinek, může se vám zhoršit imunita. Sledujte proto, jak dlouho vás nemoc trápí.

Přečtěte si také:

Článek

Dýňová semínka jsou elixírem zdraví: Proč a jak je jíst? Foto:

Dýňová semínka jsou elixírem zdraví: Proč a jak je jíst?

Díváte se s nedůvěrou na ostatní, kteří zobají dýńová semínka o sto šest? Zkuste to taky a uvidíte, co se bude dít!

Článek

Ovocné pecky a jádra: Které jíst a kterým se vyhnout Foto:

Ovocné pecky a jádra: Které jíst a kterým se vyhnout

Pecky a jadérka z ovoce většina z nás vyplivuje. Někdy ale obsahují cenné enzymy a další prospěšné látky. Odborníci zjistili, že i ty části ovocných plodů, které nás za...

Článek

Podle nehtů okamžitě poznáte, jak jste na tom se zdravím Foto:

6 potravin, díky kterým budete mít krásné nehty

Silné, hladké a krásné nehty. Kdo by je nechtěl? Prozradíme vám sedm potravin, které vám k nim pomohou.

autor: ana

Horoskopy 2018

reklama

reklama