21. ledna 2023 12:40

Tomáš Durčák

Znásilnění, harašení a lži. Bill Clinton kvůli sexuálním aférám málem přišel o Bílý dům

Když se řekne Bill Clinton (76), málokdo si vybaví jeho politická rozhodnutí nebo prosazené zákony. Velkou část odkazu, který za jeho vcelku úspěšným prezidentováním zůstal, totiž tvoří skandály okolo sexuálních vztahů i obtěžování různých žen ve svém okolí. Jedna z afér jej dokonce málem stála post prezidenta.

Asi největší mediální pozornosti se ve vztahu ke Clintonovým záletům a nevěrám s ženami dostalo internistce Bílého domu Monice Lewinské (49). To však vůči ní není tak úplně spravedlivé – ona sama ostatně prohlásila, že zatímco sex s prezidentem sama chtěla, až následný teror ze strany veřejnosti a médií považovala za nefér obtěžování. Dle jejích slov byla nejen Clintonem proměněna v odstrašující příklad, aby se již podobná aféra spojená s prezidentem nemohla vynořit.

Impeachement, při němž byl Bill Clinton z postu prezidenta málem odvolán jako teprve druhá americká hlava státu v historii, však pramenil z jiného obvinění. Konkrétně z žaloby Pauly Jones, která Clintona nařkla ze sexuálního obtěžování. Pojďme se podívat na čtyři největší a nejrizikovější obvinění ze sexuálního napadení, jimž musel Clinton ve svém životě čelit.

Herec Kevin Spacey proti nařčení ze sexuálního obtěžování bojoval u soudu a uspěl:

Juanita Broaddrick měla být znásilněna

V roce 1999 se bývalá dobrovolnice pracující pro Clintonovu kampaň Juanita Broaddrick v televizi NBC svěřila, že ji prezident v 70. letech v jejím hotelovém pokoji znásilnil. Dle jejích vzpomínek souhlasila s pozváním Clintona na kávu, ten ji ale následně přesvědčil, aby šli kvůli novinářům raději do jejího pokoje. Jakmile se ocitli sami, politik měl Juanitu znásilnit a zároveň ji během aktu zranit kousnutím do rtu. Clinton následně obvinění skrz svého právníka odmítl.

Broaddrick dle svých slov v roce 1978 o znásilnění řekla pěti blízkým osobám a všechny jí poradily, aby si událost raději nechala pro sebe a nedělala si problémy. Podporovatelé Clintona na jeho obhajobu zase tvrdili, že Juanita se s ním objevovala na veřejných akcích i po zmíněném činu a očividně jej i nadále podporovala. Toto obvinění však nikdy nedošlo až k soudu a prezident na něj odmítavě reagoval jen prostřednictvím svého právníka. Od roku 1999 již nikdy tuto kauzu nekomentoval.

Leslie Millwee prý byla sexuálně napadena třikrát

Rok před začátkem hnutí Me Too exprezidenta Billa Clintona z opakovaného sexuálního napadení obvinila Leslie Millwee, bývalá televizní reportérka. Ta tisku prozradila, že se v roce 1980 obětí Clintonových sexuchtivých choutek stala hned třikrát. Průběh měl být pokaždé stejný – Bill Clinton, tehdy guvernér státu Arkansas, k ní měl přistoupit zezadu a začít jí osahávat prsa. Při druhém incidentu se údajně měl začít o její tělo třít a dosáhnout orgasmu. Ani v tomto případě však nedošlo k žádným konkrétním legálním krokům.

Paula Jones málem Clintona stála Bílý dům

Další údajná napadená si incident nechala pro sebe mnohem kratší dobu a nakonec téměř způsobila konec Billa Clintona na pozici prezidenta i v politice. Bývalá zaměstnankyně státu Arkansas Paula Jones v roce 1994 veřejně vypověděla, že k ní v roce 1991 během konference přistoupili členové policie a oznámili jí, že se s ní Bill Clinton chce setkat. Příslušníci ji následně doprovodili do jeho pokoje, kde se před ní měl budoucí prezident v soukromí obnažit.

„Sedl si, stáhl si kalhoty a všechno přede mnou obnažil. Řekla jsem mu: ‚Nejsem tenhle typ holky a musím se vrátit ke svému stolu,‘“ popsala incident Paula webu Hannity.com. Dodala, že ještě před jejím odchodem Clinton přiskočil ke dveřím a řekl jí: „Jste chytrá dívka, pojďme si tohle nechat jen mezi námi.“ Při jejím odchodu z pokoje se policisté, kteří jej hlídali, dle její výpovědi měli potutelně usmívat.

Paula Jones už tehdy prezidenta Clintona zažalovala za sexuální obtěžování. Federální soudce však o čtyři roky později žalobu smetl ze stolu s tím, že nedokázala žádnou újmu na svém zdraví, osobnosti ani kariéře. Paula se odvolala a nakonec Billa Clintona donutila uzavřít mimosoudní vyrovnání, na jehož základě jí vyplatil 850 000 dolarů. Nepřiznal však žádnou vinu ani se za nic neomluvil.

Mnohem zajímavější je, že v tomto procesu byl Clinton vyslýchán právníky Pauly Jones. Ti se prezidenta mimo jiné zeptali, zda měl sexuální poměr s Monikou Lewinskou. Právě odtud pochází dobře známá Clintonova lež pod přísahou, když odpověděl, že s ní žádný sexuální styk neměl. To poté zopakoval i veřejně. Když byl ale jeho poměr s mladičkou internistkou skandálně odhalen, právě tento výslech a křivá výpověď vedly až k jeho impeachementu, při němž byl z funkce prezidenta málem odvolán.

Bill Clinton veřejně odmítl poměr s Lewinskou, což se později ukázalo jako lež:

Kathleen Willey podle všeho lhala

Čtvrtou ženou, která se veřejně ozvala jako oběť nevhodného sexuálního chování Billa Clilntona, byla Kathleen Willey. V roce 1998 veřejně prohlásila, že ji v roce 1993 prezident v oválné pracovně Bílého domu bez jejího svolení osahával. Podle všeho ji měl líbat, osahávat jí prsa a donutit ji dotýkat se svého rozkroku. Kathleen v té době v Bílém domě pracovala jako dobrovolnice v korespondenční kanceláři.

Prezident Clinton opět nařčení rezolutně odmítl s tím, že jeho interakce s dívkou rozhodně neměla žádný sexuální podtext. Dodal, že ji možná obejmul a políbil na čelo. Kathleen Willey ve své výpovědi řekla, že byli s Clintonem „přátelé“ a během jejich setkání se mu svěřila, že s manželem řeší finanční problémy. Vzápětí jej měla požádat o povýšení na placenou pozici. Prezident tomu dle její výpovědi byl nakloněn a požádal ji, aby s ním šla do malého pokoje vedle oválné pracovny, kde ji měl sexuálně napadnout.

Zaměstnankyně Bílého domu Linda Tripp i šest kamarádek Kathleen však následně potvrdily jinou verzi. Dle ní měla dobrovolnice s prezidentem flirtovat a sexuální vztah s ním iniciovat. Willey nepodnikla vůči tehdejší hlavě USA žádné právní kroky a v roce 2007 o své zkušenosti s Clintonovými vydala knihu.

Jediné dvě nevěry, k nimž se Clinton přiznal

Bill Clinton se během svého života přiznal pouze ke dvěma manželským nevěrám, a to se zpěvačkou Gennifer Flowers a s výše zmíněnou internistkou Monikou Lewinskou. Našly se i další ženy, jako herečka Elizabeth Gracen nebo vítězka Miss Arkansas Sally Perdue, které tvrdily, že s Clintonem ještě před jeho nástupem do úřadu měly poměr. Všechny tyto informace však prezident dementoval.

Za zmínku stojí také fakt, že navzdory nespočtu obvinění či skandálů spojených s nevěrou, milenkami či sexuálním obtěžováním svého manžela se Hillary Clinton odjakživa k žádné z těchto kauz veřejně nevyjadřovala. Ve svých memoárech z roku 2017 se jen okrajově zmínila, že „byly časy, kdy jsem si vůbec nebyla jistá, jestli naše manželství může nebo zda by vůbec mělo přežít“. Jak ale kandidátka na prezidentku USA sama uvedla, nakonec vždy dokázala veškeré pochyby o svém muži překousnout.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.