Zdraví a nemoci

21. ledna 2020 07:30

redakce Prima Zoom

Akné, bradavice, lupy: Banální problémy, které mohou přerůst v noční můru

Mnohé choroby, přestože nejsou závažné, nebolí, neobtěžují, se ale projevují dost negativně navenek a mohou být doslova zlou noční můrou. Především pro teeenagery, kteří hodně řeší svůj vzhled.

Nejhůře mladí lidé prožívají akné. I když se vyskytuje na více místech těla, přece jen je nejvíc na obličeji, kde také hlavně vadí, protože je nejvíc vidět. Někdy jde jen o drobné vřídky, které lze vymačkat, zamaskovat krémem, ale zasažená plocha může být také hodně rozsáhlá. Původcem je zánět, který proniká hluboko do kůže a výrazně ji hyzdí a často dochází i k masivnímu vzniku jizev. Není neobvyklé, že se akné kromě dermatologa musí zabývat i psycholog, který pomáhá zvládat depresivní pocity spojené s komplexy méněncenosti. Zvlášť v dnešní době, kdy hraje krása velkou roli. Není divu, když na sociálních sítích najdeme idoly, které se ničím jiným než atraktivitním zjevem ani pochlubit nemohou, takže dnešní mladá generace vnímá akné ještě mnohem intenzivněji než ty předchozí.

V zimě se akné zhoršuje

Lékařům není jasné, proč někdo má akné a druhý ne. Jisté jsou genetické predispozice, nadměrná produkce kožního mazu, hromadění keratinu (rohoviny), přemnožení bakterie Propionibacterium acnes (obojí ve vlasových folikulech), hormonální aktivita, u dívek menstruace. Zasažená pokožka obvykle obsahuje vyšší aktivitu 5-alfa-reduktázy, ta přeměňuje testoterenon na silnější dihydrotestosteron. Proto se také akné nevyskytuje u eunuchů, kteří mají po kastraci jiný, suchý typ kůže. V zimě, kdy se kvůli nižším teplotám kůže víc mastí, výskyt akné vždy graduje. Pro všechny, kteří akné trpí, je proto podle dermatologů velmi důležité, aby v zimním období ráno pleť nejen důkladně očistili a ošetřili, ale poté alespoň čtvrt hodiny nevycházeli z bytu ven, do chladného prostředí.

Kůže jako zrcadlo

Stejně unisono dermatologové tvrdí, že pokožka je nastaveným zrcadlem. Právě jejím prostřednictvím se vylučují škodlivé (případně i toxické) látky, které už nestačí ledviny a játra efektivně zpracovat. A nesmíme zapomínat, že kůže zabírá největší plochu v těle. K příčinám vzniku akné patří hormonální nerovnováha, infekce, časté stresové situace, užívání kontroverzních přípravků (stereoidy, antidepresiva, některé léky proti epilepsii, orální antikoncepce). Devastující je kouření v dětském věku, trudovitá pleť je takřka jeho neklamné znamení. Negativně působí i znečištění životního prostředí ve městech, vysoce nadměrná spotřeba solených potravin, zejména mládeží milovaných chipsů, dále cukrů, tuků, hlavně živočičných, naopak nedostatek některých vitamínů.

Všeho moc škodí

Kontraproduktivně může působit používání nevhodných kosmetických přípravků, make-up a paradoxně nadměrná péče o pleť. V zimě, pokud se člověk v práci nějak výrazně nepotí, nic nezkazí, když se bude mýt mýdlem jednou za týden, zachová tím přirozenou ochrannou vrstvu i mikroflóru kůže.

Ne každá léčba je opravdu účinná

Pokud jde o léčbu, nabízí se spousta možností, jde jen o to, jak moc účinných, od kosmetických krémů za pár stovek i tisícovek přes pleťové masky, fototerapii, plazmorerapii, mikrojehličkovou frakční radiofrekvenci, laserové ošetření. Většinou pacient léčbu hradí, pokud psychiatr nediagnostikuje tak silné trauma, které může vést až k pokusu o sebevraždu! Tam může také přispět pojišťovna. Ceny jednotlivých metod – včetně téměř vždy neúčinných šarlatánských – jsou různé, některé pro normálního mladého člověka i hrůzné. Většina procedur se navíc musí několikrát opakovat.

Jde to i jinak

Lze zkusit i jiné formy, kdy nepotřebujete předpis, půjčku, a dokonce ani odbornou pomoc. Stačí opravdu důsledná úprava životosprávy s omezením konzumace tučných jídel, uzenin, sladkostí, bílého pečiva, instantních výrobků, vhodná nejsou slaná ani ostře kořeněná jídla, všechny slazené nápoje včetně minerálek a džusů. Nejlepší je pít jen čistou vodu, doporučuje se zelenina, ovoce, celozrnné pečivo, bílé maso, luštěniny, jogurty, celozrnné obiloviny, těstoviny. Z vitamínů zabírá B komplex zmírňující stres (nedostatek se naopak projevuje zvýšenou činností mazových žláz), regeneraci kůže umí podpořit betakaroten, zinek, řasy chlorella. Ty poskytnou i přirozený zdroj potřebných vitamínů a minerálů. A v neposlední řadě trávicí enzymy, protože poruchy zpracovávání potravy jsou u jedinců s kožními chorobami časté.

Bradavice na citlivých místech

Další obtížnou, lépe řečeno obtěžující „nemocí“ jsou bradavice. Ty se nevyskytují jen u dětí, i když u nich je také výskyt nejčastější, zejména opět u těch v před či pubertálním věku. Jde o nakažlivé výrůstky obsahující odumřelé kožní buňky, na jejichž vzniku se podílí zejména viry. Mohou se objevit kdekoliv na těle, nejčastěji na rukou a bohužel opět i na obličeji, například na rtech nebo očních víčkách, kde je navíc nutno opět vzít v úvahu estetické hledisko. Dalším extrémně citlivým místem, kde lze bradavice bohužel najít, jsou genitálie a konečník. Mladé lidi výskyt v těchto místech hodně trápí, kvůli studu se ostýchají navštívit lékaře.

Od zaříkávání k laseru

Za éry prababiček likvidace bradavic probíhala zaříkáváním, zaklínáním, které mělo mnohdy až překvapivě vysoký efekt! Tradovalo se totiž, že výskyt bradavic souvisí s blízkostí ďábla či pekelných mocností. A právě strach z tohoto obvinění (nakonec i proto se pachatelé při výslechu potí!) byl pro vyděšené děti mocný stimul, promítající se do kůže Dobře známý je úryvek z knihy Marka Twaina, kde Huck Finn a Tom Sawyer věřili, že se zbaví bradavic na hřbitově o půlnoci tím, že na tělo nepohřbeného nebožtíka hodí chcíplou kočku! Dnes lze nabídnout méně drastické způsoby léčby. Nejčastější a léta používaný způsob léčby lokálním zmrazením kapalného dusíku získal silnou konkurenci opět díky laseru, používají se i léky, tzv. cytostatika, ničící chorobně se množící buňky. Úskalí je, že bradavice mají tendenci se i v relativně poměrně krátkém čase obvykle na stejné místo (ale třeba i jiné) vracet, je nutno celou kůru absolvovat několikrát, jsou i případy kdy léčba trvá i rok!

Za vznik bradavic může i snížená imunita, nedostatek vitamínů A a C, které podmiňují správnou výživu pokožky. Není proto od věci jíst po dobu výskytu bradavic denně dva až tři stroužky syrového česneku. Platí nejen na upíry, jde o jeden z nejúčinnějších a zároveň nejpřirozenějších antioxidantů vůbec! Lze i samotnou bradavici potírat roztokem z česneku či šťávou s čerstvého citronu (nejlépe ráno a večer či před spaním), případně lze použít obvaz namočený do jablečného octa. Z vitamínů je výborný vitamín E podporující hojení kůže. Ten lze aplikovat na postižená místa i zevně (propíchnout kapsličku s vitamínem a olejíček nechat vykapat přímo na bradavici).

16 POZITIVNÍCH ÚČINKŮ ČESNEKU, O KTERÝCH JSTE MOŽNÁ NEVĚDĚLI

Když nebolí tělo, ale duše

Akné ani bradavice, jak už bylo řečeno, nebolí, nezpůsobují žádné tělesné problémy, přesto mohou výrazně ublížit. Nejde jen o komplexy, ale i šikanu, negativní reakce ze strany okolí, zejména ve formě posměšků, různé formy štítivosti, odsedání v prostřecích MHD atd. I proto je třeba, aby v tomto krizovém období puberty dětem rodiče věnovali zvýšenou pozornost, nemávali rukou nad jejich banalitami, pro ně totiž mohou mít zcela zásadní význam. Naopak mohou třeba vytáhnout ze šuplíku fotky z mládí, kdy měli stejné potíže, což je vysoce pravděpodobné. Stejně jako to, že se jejich potomek u fotky svého rodiče dobře pobaví. A jak známo, smích léčí.

KDYŽ BOLÍ DUŠE, BOLÍ CELÉ TĚLO: OBJEVTE KOUZLO PSYCHOSOMATIKY

Potíže s lupy

Hlavně dívky, ale i mnohé chlapce, kteří nosí delší vlasy, trápí další nepříjemnost, lupy. Jejich tvorba je do velké míry zaviněna poruchou mazových žlázek v pokožce hlavy, když kůže na hlavě tvoří šupinky. Z estetického hlediska sice tak nevadí, ale mohou na rozdíl od výše zmíněných problémů svědit, až pálit. Podíl na jejich vzniku může mít nedostatek esenciálních mastných kyselin v těle, nedostatečné prokrvení pokožky hlavy, extrémně horký, či naopak vlhký vzduch. Je třeba vzít do úvahy i fakt, že vysoušení vlasů fénem na nejvyšší teplotu není ideální, i tomuto detailu je třeba věnovat pozornost. Tvrdí se, že vliv má také nadměrné množství mužských pohlavních hormonů a sexuální apetit. O něm se rovněž traduje, že způsobuje plešatost. Určitě ale škodí nadměrná konzumace cukru, pomnožení plísní v organismu a na pokožce hlavy či polysystémová chronická kandidóza.

Šamponový trik

Jako klasický prostředek pro řešení problémů s lupy se doporučuje zejména používání šampónů s protiplísňovou aktivitou. Z čistě přírodních metod lze vyzkoušet potírání pokožky hlavy vymačkanou citronovou šťávou – ta navíc kromě toho, že zabraňuje nadměrnému maštění a svědění kůže, podporuje růst vlasů. Naopak jejich mytí několikrát denně (to platí obecně u všech normálních vlasů) škodí! Není od věci připomenout, že „odborné“ tvrzení o nezbytnosti dvakrát opakovaného mytí hlavy byl dávný marketinkový trik na zvýšení prodeje! Pokud nejsou vlasy moc špinavé, stačí je umýt jednou šamponem (tak 2x, maximálně 3x týdně) a hlavně je pečlivě opláchnout z důvodu přítomnosti chemických látek. Pokud si je budeme mýt jen vodou, nestane se jim také vůbec nic! Stačí se ostatně podívat na krásné vlasy domorodých afrických, indiánských či asijských dívek, které o šamponu nikdy neslyšely...

Jan Janula


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 11. 2024

Nezbytný úklid nebo opravy v domácnosti by vás mohly inspirovat k tomu, abyste se pustili do rekonstrukce. Zbavte se starého nábytku nebo jiných vyřazených věcí, abyste uvolnili místo novým předmětům, díky nimž bude váš domov vypadat atraktivněji. Přátelé a vaše vyvolená osoba by vám mohli dobrovolně pomoci. Udělejte si z toho večírek. Všichni se budou dobře bavit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.